Sayın Cumhurbaşkanımızın NATO Devlet ve Hükümet Başkanları Zirvesi Vesilesiyle Belçika’ya, Hitamında Azerbaycan’a Gerçekleştirecekleri Ziyaretlere İlişkin Basın Açıklaması

Sayın Cumhurbaşkanımızın NATO Devlet ve Hükümet Başkanları Zirvesi Vesilesiyle Belçika’ya, Hitamında Azerbaycan’a Gerçekleştirecekleri Ziyaretlere İlişkin Basın Açıklaması...

Sayın Cumhurbaşkanımızın NATO Devlet ve Hükümet Başkanları Zirvesi Vesilesiyle Belçika’ya, Hitamında Azerbaycan’a Gerçekleştirecekleri Ziyaretlere İlişkin Basın Açıklaması

Cumhurbaşkanımız Sayın Recep Tayyip Erdoğan, 14 Haziran 2021 tarihinde icra edilecek NATO Devlet ve Hükümet Başkanları Zirvesi’ne katılmak amacıyla 13-14 Haziran 2021 tarihlerinde Brüksel’i ziyaret edeceklerdir.

Zirvede, NATO İttifakı’nın önümüzdeki on yıla dönük adaptasyonu amacıyla başlatılan “NATO 2030” sürecinin temel unsurları değerlendirilecektir.

Zirvede ayrıca, NATO güvenliğine yönelik tehdit ve meydan okumalar hakkında stratejik düzeyde görüş alışverişinde bulunulması, Afganistan’daki Kararlı Destek Misyonu’nun sonlandırılması kapsamında İttifak’ın Afganistan’a yönelik desteğinin sürdürülmesini teminen atılacak adımların da ele alınması öngörülmektedir.

Sayın Cumhurbaşkanımız, Zirve marjında düzenlenecek Brüksel Forumu isimli kamuoyuna açık etkinliğin “İstikrara Katkı” başlıklı oturumuna video mesaj vasıtasıyla katılım sağlayacaklardır.

Sayın Cumhurbaşkanımızın Zirve vesilesiyle bazı Müttefik ülke liderleriyle ikili görüşmeler gerçekleştirmesi de planlanmaktadır.

Sayın Cumhurbaşkanımız, Belçika’yı ziyaretlerinin ardından, Azerbaycan Cumhuriyeti Cumhurbaşkanı Sayın İlham Aliyev’in davetine icabetle,15-16 Haziran 2021 tarihlerinde Azerbaycan’a resmi ziyaret gerçekleştireceklerdir.

Ermenistan işgalinden kurtarılan ve zaferin ardından Azerbaycan’ın Kültür Başkenti olarak ilan edilen Şuşa’da yapılacak ikili görüşmelerde Türkiye-Azerbaycan ilişkileri tüm boyutlarıyla gözden geçirilecek, iki ülke arasındaki işbirliğinin daha da derinleştirilmesi imkânları ele alınacaktır. Sayın Cumhurbaşkanımız ziyaret vesilesiyle ayrıca Azerbaycan Milli Meclisi’ne hitap edecekler, A Milli Futbol Takımımızın 16 Haziran 2021 tarihinde Bakü’de oynayacağı 2020 Avrupa Futbol Şampiyonası grup eleme maçını Cumhurbaşkanı Sayın İlham Aliyev’le birlikte izleyeceklerdir.

Azerbaycan ziyaretlerinin ardından ülkemize dönecek olan Cumhurbaşkanımız, 17 Haziran 2021 tarihinde evsahipliklerinde Antalya’da düzenlenecek Güneydoğu Avrupa İşbirliği Süreci Devlet ve Hükümet Başkanları Zirvesi’ne başkanlık edecek; 18 Haziran’da da Antalya Diplomasi Forumu’nun açılışını yapacaklardır. Zirve ve Forum vesilesiyle ayrıca, Türkiye’de bulunacak Devlet ve Hükümet Başkanlarıyla ikili görüşmeler gerçekleştireceklerdir.

Kamuoyuna saygıyla duyurulur.

Kaynak:https://www.tccb.gov.tr/basin-aciklamalari/365/128250/sayin-cumhurbaskanimizin-nato-devlet-ve-hukumet-baskanlari-zirvesi-vesilesiyle-belcika-ya-hitaminda-azerbaycan-a-gerceklestirecekleri-ziyaretlere-iliskin-basin-aciklamasi

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir