“ŞAMPİYONLUK TRABZONSPOR İSMİNİN OLDUĞU YERDE VAR”

Teknik Direktörümüz Abdullah Avcı basın toplantısı düzenledi Teknik Direktörümüz Abdullah Avcı, yeni sezon öncesi Medical Park Stadyumu’nda...

Teknik Direktörümüz Abdullah Avcı basın toplantısı düzenledi

Teknik Direktörümüz Abdullah Avcı, yeni sezon öncesi Medical Park Stadyumu’nda basın mensuplarının sorularını yanıtladı.

Abdullah Avcı, “15 Mayıs’ta Süper Lig’in son haftasını oynayıp genel bir değerlendirme yaptık geçen seneyle ilgili. Yaşadığımız 6.5 aylık sürecin nasıl geçtiği ile ilgili konuştuk. Sonrasında 43 günlük tatil dönemi geçirdik. Bunun büyük bölümünde ekiple, yöneticiler ve scout ekibi ile geçen yıl planladığımız süreci çalıştık, kısa da bir tatil yaptık. 28 Haziran Pazartesi günü hem sağlık kontrolleri hem oyuncuların testleri hem de adaptasyon antrenmanları ile 1. etap çalışmalarımızı tamamladık. 4 Temmuz. 14 Temmuz tarihleri arasında Riva’da olacağız. 3 günlük izin ardından 18-29 Temmuz arasında tekrar Riva’da İstanbul kampımızın ikinci aşamasına geçeceğiz. Hazırlık maçlarının daha çok olduğu bir dönem olacak. 5 Ağustos Avrupa Kupası ve 13 Ağustos’ta başlayacak ligimizin hazırlıklarına start verdik. Türk futboluna ve hepimize hayırlara geçmesini diliyorum” dedi.

“OYUNU İKİ YÖNLÜ OYNAYABİLMEK”

Yeni sezonda Trabzonspor’un oyun planının nasıl olacağına ilişkin bir soruya Teknik Direktörümüz Abdullah Avcı, “Bugün Avrupa Şampiyonasında seyrediyorsanız oyun planları ve organizasyonlarını, bugün futbolun olmazsa olmazı oyunun iki yönünü oynayabilmektir. Hem savunma hem hücumu yapabilmektir. Hücum oynarken dahil ya da set oynarken de rakip sahada oynarken de savunma güvenliğini alabilmek önemlidir. Bugün bunun Avrupa Şampiyonasında çok canlı örneklerini görüyoruz. Bazen kendi oyuncu profiline göre, bazen rakibin analizine göre oyunun her iki yönünü topun dışarda olduğu bölümü, duran topları ayrı bölümü santim santim hesaplanan bir oyuna dönmüştür artık futbol. Tabi ki Trabzonspor en zirveye, en tepeye koşacaktır. Buna koşmak için de oyun içinde diğerlerinden daha fazla dominant oyunu, bir bölümünde daha sahip olacaktır diye düşünüyoruz” dedi.

“ŞAMPİYONLUK TRABZONSPOR İSMİNİN OLDUĞU YERDE VAR”

Yeni sezon öncesinde şampiyonluk söylemlerinde Trabzonspor’un adının en önemli etken olduğunu söyleyen Teknik Direktörümüz Avcı, “Transfer yapmasa da sahaya çıktığı an rakipleri Trabzonspor’un şampiyonluğa oynayacağını bilirler. Trabzonspor formasını rakibine bunu hissettirir. Özellikle 6 aylık süreç takımın beni, benim takımı, oyun felsefesini birlikteliği, beraber hareket etmeyi, grup enerjisini mevcut oyuncu grubuyla önemli bir mesafe kat ettik. Bunun içine taktik-tekniği de koyabiliriz. Daha önce de bu ifadeyi kullanmıştım. Ligin en genç takımı Trabzonspor. 24 küsur yaş ortalaması. Ligin en fazla yerli oyuncu oynatan ve altyapısından çıkan oyuncu oynatan takımı da Trabzonspor. Bu ligde deneyimli oyuncuları da içine koyduğun zaman Trabzonspor’un özellikle şehrin de taraftarın da başkanın da yöneticilerin de biz teknik heyetin de istediği bu. Şampiyonluk olabilmek için elimizden gelen her şeyi yapacağız ve çalışacağız. Trabzonspor’un hedefi bunlar ve böyle olması gerekiyor. Yapılan transferler de bu anlamda deneyim. Bugün herkesin tanıdığı, bildiği ama hala hedefleri ve heyecanı olan, planın içinde ve organizasyonun içinde grup enerjisiyle olacaklar. Şu an itibariyle başkan ve yöneticilere bu anlamda teşekkür ediyorum. Avrupa’da dahil 4 transfer bitiren takım yok. Biz hem yarışırken hem çalışırken hem de izleme komitesi ve yöneticilerin de destek verdiği bir beyin fırtınası ile tespitler üzerinde çalışmalarımıza devam ediyoruz. Bir-iki tane daha buna ilave etmeye çalışacağız” diyerek yanıt verdi.

“SÖRLOTH BUYURSUN GELSİN”

Uzun zamandır gündemde olan eski oyuncumuz Sörloth ile ilgili olarak ise Teknik Direktörümüz Abdullah Avcı, “Buyursun gelsin” diyen Abdullah Avcı, “Mayıs’ta da söyledim. Buyursun gelsin. Süreci Sayın Başkanımız takip ediyor. Gelişmeler nasıl olacak, süreç nasıl gelişecek bekliyoruz” dedi.

Yeni transferlerle alakalı da “Yaşlı değil deneyimli oyuncu alıyoruz” değerlendirmesini yapan Teknik Direktör Abdullah Avcı şunları söyledi:

“HAMSİK BÜYÜK OYUNCU”

“Şampiyon olabilmek için bu ligde 5 senedir yarışan bir teknik direktörüm. 5 senedir puan ortalaması en yüksek hocalardan bir tanesiyim. Bunu bu kulüpler sağladı. Bundan iki sene önce Başakşehir 2.3 ile, ondan evvelki sene Galatasaray 2.2 puan ortalaması ile şampiyon oldular. Biz 32 haftada 2.3’ün üstünde puan ortalaması aldık. Bunun bizi nereye götüreceğini zaman içinde hep birlikte göreceğiz. Biz onun için deneyimli oyuncu alıyoruz. Oyuncunun yaşı yoktur, deneyimi, tecrübesi ve aklı vardır. Hamsik çok büyük karakter büyük oyuncu. Türk futboluna veya bizim içimizdeki oyuncu grubuna da çok şeyler katabilecek bir oyuncu. Karşılıklı birbirimizle konuşmalarımız oldu. Hamsik burada performansı ile Türk futboluna neler verebileceğini göstermiştir.”

“UĞURCAN GİTSE DE KALSA DA HEYECANI AYNI”

“Uğurcan ile buraya gelmeden bir saat evvel konuştuk. Avrupa Şampiyonası’nın Milli Takımımız adına performansı en yüksek oyunculardan bir tanesiydi. Onun adına belki sevindik ama Milli Takım adına üzüldük. Ama bu uluslararası tecrübeler, uluslararası arenalar ve turnuvalarda olmak başka bir deneyim. Biz her türlü hazırlıklıyız. Bir oyuncumuzun altyapıdan çıkıp Avrupa’ya transfer olması ve kulübümüze ekonomik olarak katkı koyması çok önemli. Kalıp şampiyonluğu yaşayıp gitmesi de önemli. Bunun kararını kulübümüz, başkanımız verecek. Uğurcan bugün ne karar verilirse verilsin, işine son derece odaklı. Gitse de kalsa da burada devam etse de döneceğini çok iyi biliyorum. Keyfi de son derece yerinde. İzinden sonra gitmezse bizimle aynı heyecanla olacağını çok net biliyorum.”

“ORGANİZASYONUN DOĞRU OLMASI LAZIM”

Teknik Direktörümüz Abdullah Avcı, yabancı kuralıyla ilgili olarak yöneltilen soruya ise yabancı kuralının oyuncuların gelişime katkı sağlamayacağını söyleyerek sözlerini şöyle sürdürdü; “Bu sorunun aslında bana sorulması beni rahatsız ediyor. Bu tür kurallar, kanunlar, yerli oyuncuyu geliştirmez, tıkar. Bununla ilgili yapılması gereken detaylarla ilgili çalışmalar da yaptım. 6 artı 2’ler 5 artı 3’ler gördük. Bunların hiçbiri gelişime katkı sağlayamaz. Rekabeti sağlayacak üretim yapmadığın sürece, kendi alt liglerine eğitim amaçlı uygulama ve denetleme, yapmadığın ve liglerin organizasyonunu doğru yapmadığın sürece biz bunu konuşmaya devam edeceğiz ve bu bize zarar verecek. Yaş, belki farklı oyuncular kullanmak zorunda kalacağız. Yaş ortalaması belki yüksek oyuncu almak durumunda kalacağız. Belki bir sene sonra bu kural tekrar değişecek. Onun için yapılması gereken eğitim, yatırım, denetleme, uygulama, rekabet ortamında alt liglerin organizasyonu”

“ABDÜLKADİR ÖMÜR ÇOK ÖZELLİKLERİ OLAN BİR OYUNCU”

Abdülkadir Ömür’den beklentilerine ilişkin bir soruya Avcı, “Abdülkadir Ömür’le de konuştum. Özellikle Türk futbolunun en yetenekli oyuncularından birisi olduğunu söyledim. İlk maçında ben rakipken bana karşı oynamıştı. Geçen sene geldiğimden beri çok önemli mesafe kat ediyordu. İyi bir iletişim halindeyiz. Sakatlıklar, bazen yorgunluklar, bazen belki baskılar gelişimini tıkamış olabilir. Ama özel bir oyuncudan bahsediyoruz. Ben Abdülkadir Ömür’ün çok önemli bir çıkış yapabileceğini, önümüzdeki sene Trabzonspor’un şampiyonluğa oynarken her şeyiyle çok önemli katkılar sunacağını ve buradan çıkış yapıp Avrupa’da da çok iyi işler yapabileceğine inanan birisiyim. Bundan en ufak bir şüphem yok. Hazır bir şekilde gelecek ve beklentim çok yüksek” sözlerule yanıt verdi.

“TÜRK FUTBOLUNUN SORUNU TEKNİK DİREKTÖR DEĞİL”

Şenol Güneş’e yönelik eleştirilerle ilgili de konuşan Avcı, “Türk futbolunun sorunu Şenol Güneş, Abdullah Avcı veya başka şeyler değildir. Antrenörler üzerinden Türk futbolunu konuşamayız. Eğitim, rekabet, okul eğitimi, antrenör eğitim, alt liglerin organizasyonu, uluslararası seviyede yarışabilmek ve bir turnuva takımı olabilmek için. Turnuvaya giderken Milli Takımımız Play-Off oynamadan gitti. Ancak o zamana kadar hep oynayarak gittik. Şenol Hoca direkt bu turnuvaya katıldı ve Dünya kupasına iyi bir başlangıç yaptı. Buradaki bir maçta mı konuşup tartışacağız Milli Takımımızı, hocamızı. Onun için Türk futbolunun sorunu teknik adam değil, genel organizasyon sıkıntısı vardır. Biraz onun üzerinden gitsek bence daha doğru olur” dedi.

“SABIRLI OYUN ÇOK ÖNEMLİ”

Avrupa Şampiyonasına ilişkin de değerlendirmelerde bulunan Teknik Direktörümüz Abdullah Avcı, “Senelerdir sistem organizasyonu diyen teknik adamlardan birisiyim. Avrupa Şampiyonasında bu oyunun biraz sabır, akıl, artık sistemlerin Avrupa’da birbirine yakın olduğu, detaylarla maç kazandığı veya kaybettiği ve planların, organizasyonların olduğu bir oyundur. Bugün uluslararası maçlar oynandığında ve seyredip analizlerini yaptığımızda sahanın içinde çok değişik formasyonlar var artık. ‘Şu oyuncu çıktı, şu oyuncu girdiyi’ konuşacaksak yol kat edemeyiz. Tabi ki sabırlı oyun çok önemli. Ama bu şehrin duygusunu çok iyi bilen bir Karadenizliyim. Ama buradaki insanın futbolu ne kadar sevdiğini, ne kadar buna yaklaştığını, aklının olduğunu ve buna dönüşebileceğini de çok iyi biliyorum. Her zaman hızlı hücum yapıp, baskılı oynayamazsın. Bazen dinlenmen, bazen topa sahip olman, bazen o boşlukları bulabilmen için değişik organizasyonlar denemen gereken bir durum vardır. Bazen ‘Trabzonspor gibi oynamak’ gereken durumlar vardır. Trabzonspor gibi oynamak deniyor. Bu ne demek Ali Kemal abiyi mi çağıralım. O zamanki oyun çok farklıydı. Bugün Anadolu’daki bir takım 8-9 yabancı oyuncuyla oynuyor. Seyircimizle de buluşacağız. 20-25 bin seyircimiz olacak. Bu beni çok heyecanlandırıyor. Biz onları çok özledik, onlar da bizi çok özledi. Geldiğimiz günden itibaren bize çok büyük destek veriyorlar. Lütfen bu desteklerini sabırlı ve heyecanlı bir şekilde devam ettirsinler. Biz bunun sonuna kadar içinde olacağımızı adım gibi biliyorum. Bu sabra, bu desteğe ihtiyacımız var” diye konuştu.

ŞEHİRDEKİ HEYECANI GÖRÜYORUM

Şehirde dolaşırken insanlardaki heyecanı ve desteklerini gördüğünün altını çizen Teknik Direktörümüz Avcı, “Seyirci bu işin olmazsa olmazı ve Trabzonspor seyircisi şunu bana gösterdi; artık bir organizasyonumuz var, sahada ne yaptığımızı biliyoruz bu bizi çok mutlu ediyor. Bunu Trabzonspor seyircisi söyledi. Sonuçlarla bunu desteklersek… Geçen sene iyi bir başlangıç yaptık. Bu sene de iyi bir başlangıçla çok farklı yol alacağız. Seyircimizin desteğine büyük ihtiyacımız var. Seyircili-seyircisiz, olumsuz tarafları da var. Ama iyi başlangıç, destek bizi farklı yerlere taşıyacaktır” ifadelerini kullandı.

Teknik Direktörümüz Abdullah Avcı, takımdan ayrılabilecek oyuncularla ilgili tasarrufu olup olmadığı ile ilgili olarak şunları söyledi: “Oyuncularla ilgili düşüncelerimi başkan ve yöneticilerle konuşuyorum. Kulübün menfaati hangi doğrultuda olursa o şekilde hareket edebiliriz.”
Kaynak:https://www.trabzonspor.org.tr/tr/teknik-direktorumuz-abdullah-avci-basin-toplantisi-duzenledi-2-7-2021?fbclid=IwAR0KefKoRG_twXkqF25Do-MOEA6JgAPiTJHeZF_kiR1fV2NHKS1PlWujg2s

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir