“MECLİSİMİZ, 101 BİRLEŞİMDE 650 SAAT ÇALIŞMIŞ, GÖRÜŞMELER 31 BİN SAYFAYI GEÇEN TUTANAKTA KAYIT ALTINA ALINMIŞTIR”

Cumhurbaşkanı Erdoğan, AK Parti TBMM Grup Toplantısı’nda yaptığı konuşmada, “Hep birlikte daha çok çalışarak, daha sıkı mücadele...

Cumhurbaşkanı Erdoğan, AK Parti TBMM Grup Toplantısı’nda yaptığı konuşmada, “Hep birlikte daha çok çalışarak, daha sıkı mücadele ederek Türkiye’yi, eşiğinde olduğu bölgesel ve küresel siyasi, ekonomik, demokratik liderlik düzeyine mutlaka çıkartacağız” dedi.

Cumhurbaşkanı ve AK Parti Genel Başkanı Recep Tayyip Erdoğan, TBMM AK Parti Grup Toplantısı’na katıldı.

Cumhurbaşkanı Erdoğan, toplantıda milletvekillerine hitaben bir konuşma yaptı.

Cumhurbaşkanı Erdoğan, konuşmasında, gündemindeki konuları bitirmek için Meclis’teki çalışmalarına birkaç gün daha devam edecek milletvekillerine başarı diledi.

TBMM’nin 24 Haziran 2018 seçimlerinin ardından başlayan 27’nci Yasama Dönemi çalışmalarının verimli şekilde sürdüğünü söyleyen Cumhurbaşkanı Erdoğan, “Meclisimiz bugüne kadar 188 kanun teklifini görüşerek kabul etmiştir. Bu tekliflerin 108’i uluslararası anlaşma onayıdır. Türk Silahlı Kuvvetleri’nin yurt dışı görevlendirmelerine ilişkin 17 tezkere Meclisimizde görüşülerek kabul edilmiştir. Kamu Denetçiliği raporları da Genel Kurul’da görüşülen konular arasındadır. Radyo ve Televizyon Üst Kurulu, Kişisel Verileri Koruma Kurulu, Hâkimler ve Savcılar Kurulu üyelerinin seçimlerini yapan Meclis Genel Kurulumuz, Sayıştay’ın yeni başkanını da belirlemiştir” diye konuştu.

“MECLİSİMİZ, 101 BİRLEŞİMDE 650 SAAT ÇALIŞMIŞ, GÖRÜŞMELER 31 BİN SAYFAYI GEÇEN TUTANAKTA KAYIT ALTINA ALINMIŞTIR”

Meclis İçtüzüğü değişikliğine ve 2019-2023 dönemini kapsayan 11’inci Kalkınma Planı’na ilişkin iki ayrı kararın da Genel Kurulda onaylandığını hatırlatan Cumhurbaşkanı Erdoğan, “Denetim faaliyetleri kapsamında verilen yazılı soru önergelerinden 31 binden fazlası cevaplandırılmıştır. Milletvekillerimizce verilen önergeler doğrultusunda 10 Meclis araştırma komisyonu kurulmuştur. Bu komisyonlardan altısının raporları Genel Kurul’da görüşülerek nihayete erdirilirken dört araştırma komisyonunun çalışmaları sürmektedir” dedi.

Bu başarılı çalışmaların, 27’nci Yasama Dönemi’nin 4’üncü Yasama Yılı’nda da sürdüğünü belirten Cumhurbaşkanı Erdoğan, şöyle devam etti: “Son günlerine geldiğimiz bu yasama yılında Meclisimiz, 101 birleşimde 650 saat çalışmış, görüşmeler 31 bin sayfayı geçen tutanakta kayıt altına alınmıştır. Hayvanları Koruma Kanunu’ndan yargı ve ekonomi paketlerine kadar pek çok önemli düzenleme, bu dönemde yürürlüğe girmiştir. Görüldüğü gibi Meclisimiz gerçekten dolu dolu bir yasama dönemi geçirmiştir. Bu konudaki gayretlerimiz ve gösterdiğiniz fedakârlıklar için her birinize teşekkür ediyorum. Hiç şüphesiz Meclis çalışmalarının lokomotifliğini Cumhur İttifakı’nı oluşturan AK Parti ve MHP grupları üstlenmektedir. AK Parti Grubu’ndaki her bir arkadaşımın, komisyonlara ve Genel Kurul’a iştiraklerini gösteren yoklamaları bizzat takip ediyorum. Aynı şekilde arkadaşlarımızın komisyon ve Genel Kurul faaliyetlerine katkılarını da dikkatle izliyorum.”

Maşeri vicdanın en üst düzeydeki temsilcisi olan TBMM’nin, medeni bir çalışma ikliminde faaliyetlerini sürdürmesine önem verdiklerini vurgulayan Cumhurbaşkanı Erdoğan, bu konuda milletvekillerinin gösterdiği gayreti, sabrı ve yapıcı yaklaşımı takdirle karşıladığını ifade etti.

Cumhurbaşkanı Erdoğan, yasama ve yürütme arasındaki iletişimin güçlendirilmesinin, her iki taraf açısından da olumlu neticelere vesile olduğuna işaret ederek “Milletvekillerimiz hem sahadaki yüz yüze irtibatları sırasında hem Meclis’e gelen ziyaretçileri vasıtasıyla hem de pek çok farklı kanallardan kendilerine ulaşan talep ve tespitleri yürütmeye özellikle ulaştırma ihtiyacı duymaktadır. Her gün bir bakanımızın Meclis’te bulunmasını sağlayarak bu talep ve tespitlerin doğrudan en üst düzeyde muhatabına ulaştırılmasını temin ettik” dedi.

“HİÇBİR ZAMAN VATANDAŞIMIZIN KAPISINA SADECE SEÇİMDEN SEÇİME GİDEN BİR PARTİ OLMADIK”

Salgın şartları nedeniyle kesintiye uğrayan, AK Parti milletvekilleriyle 50-60 kişilik gruplar hâlinde kahvaltılı sohbet toplantılarını yeniden başlattıklarını ve devam ettiğini belirten Cumhurbaşkanı Erdoğan, şunları kaydetti: “Birer hafta arayla iki ayrı grup milletvekilimizle bir araya geldik. Bu buluşmaların ilk turunu tamamlamış olduk. İnşallah ekimde Meclis açıldığında bu toplantıları yeniden başlatacağız. Milletvekillerimizle gruplar hâlinde bir araya geleceğimiz buluşmalarımızda sizlerle özgürce sohbet edecek, fikir alışverişinde bulunacağız. Salgın tehdidinin azalmasıyla geçtiğimiz normalleşme sürecinde paralel olarak il ziyaretlerimizi de tekrar hızlandırdık. Haziran başından bu yana Zonguldak, Hatay, Sakarya, Diyarbakır illerimizde gerçekten çok güzel, coşkulu, heyecanlı programlar gerçekleştirdik. İnşallah bu hafta sonu Erzurum’da olacağız. Ağustos ayı başında da kapsamlı bir Karadeniz programımız olacak.

Sizlerden de Meclis’in tatile girmesiyle birlikte kendi şehirlerinizi, gönül seferberliği ruhuyla kucaklamanızı, teşkilatlarımızı harekete geçirmenizi, her kesimden vatandaşımıza ulaşmanızı istiyorum. Ataların dediği gibi erken kalkan yol alır. Biz hiçbir zaman vatandaşımızın kapısına sadece seçimden seçime giden bir parti, bir grup olmadık, olmayacağız. Yılın her günü, Genel Merkez organlarımızda görev yapan arkadaşlarımızla, ana kademesinden kadın ve gençlik kollarına kadar tüm teşkilatlarımızla, milletvekillerimizle, eski yeni tüm arkadaşlarımızla sahayı güçlü şekilde tutmak mecburiyetindeyiz. Bizim boş bıraktığımız her alanı, her yeri, her konuyu, karşı tarafın yalan ve iftira dalgasıyla doldurduğunu unutmamalıyız. Vatandaşlarımızla ruberu bir araya gelerek, bugüne kadar yaptıklarımızı, hâlen yapmakta olduklarımızı, bundan sonra yapacaklarımızı anlatacağız ki bu yalan ve iftira dalgası daha başlamadan bitsin.”

Cumhurbaşkanı Erdoğan, CHP ve şürekâsının, yakaladıkları fırsatları değerlendirmek için yalan ve iftira çıtasını sürekli yükselterek milletin yüreğini daraltmaya, zihnini bulandırmaya çalıştığını söyledi.

“TÜRK SİYASETİNİ KİRLETEN SİYASİ MÜSİLAJI ETKİSİZ HÂLE GETİRECEĞİZ”

Yurt dışındaki kimi karanlık çevreler ve sosyal medya mecralarından aldıkları destekle, giderek pervasızlaşan bu kesimin gerçek yüzünü millete göstermenin boyunlarının borcu olduğunu vurgulayan Cumhurbaşkanı Erdoğan, bunu yaparken, onların gündemlerinin peşine takılmayacaklarını, yalan ve iftiralarının tekrarı hatasına düşmeyeceklerini; sadece hakikatleri ortaya koyarak sergilenen oyunu bozacaklarını söyledi. Cumhurbaşkanı Erdoğan, “CHP tarafının, kendi içinde yaşanan ve artık gizlenemez, saklanamaz hâle gelen taciz, tecavüz, hırsızlık, istismar skandallarını gözlerden kaçırmak için başlattığı karalama kampanyalarını bunların başlarına geçireceğiz” diye konuştu.

Cumhurbaşkanı Erdoğan, mümkünse sıkıntısını çözerek, olamıyorsa gönlünü alarak vatandaşa kendisine verdikleri değeri gösterecek bir duruş ortaya koymalarının önemine işaret ederek, nüfus artışı ve medya mecralarının gelişmesinin, siyasetin bireyselleşmesini, insan insana yürütülme pratiğini ortadan kaldırmadığına tam tersine daha da önemli hâle getirdiğine dikkati çekti. Cumhurbaşkanı Erdoğan, şunları kaydetti: “Bu gerçek bize siyaseti, sadece medya görünürlüğü ve sosyal medya mesajları gibi yollarla ihmal etmenin mümkün olmadığına işaret ediyor. Ne diyoruz? AK Parti’yi millet kurmuştur, bu partinin tek sahibi ‘millettir’ diyoruz. Milletin partisine yakışan, milletin içinde olmak, milletle bir olmak, milletle beraber yürümektir. Nasıl kıyılarımızı işgal eden müsilajın üstesinden bilimin ve tekniğin ışığında yürüttüğümüz çalışmalarla geliyorsak, Türk siyasetini de kirleten siyasi müsilajı da aynı şekilde etkisiz hâle getireceğiz. İşte bu sebeple ve altını çizerek sizlerden tüm vaktinizi ve enerjinizi milletin gönlünü kazanmaya yönelik faaliyetlere hasretmenizi istiyorum. Bu mevziyi kaybettiğimizde ülkemizin tüm kazanımlarının, milletimizin tüm hayallerinin de tehdit altına gireceğini aklımızdan çıkarmamalıyız”

Cumhurbaşkanı Erdoğan, Türkiye’nin, Cumhuriyet’in kuruluşundan sonraki en büyük demokrasi ve kalkınma reformlarıyla uygulamalarına partisinin iktidarında kavuştuğunu; vatandaşların eğitimden sağlığa, ulaşımdan enerjiye, çevreden toplu konuta, spora ve sosyal yardımlara kadar her alanda yıllardır özlemini çektiği hizmet ve eserlerle iktidarları döneminde buluştuğunu dile getirdi.

Temel hak ve özgürlük alanlarında her kesimin sıkıntılarını ortadan kaldıran en önemli kazanımların yine bu dönemde elde edildiğini belirten Cumhurbaşkanı Erdoğan, “Geride kalan 19 yılın sonunda, bölgemizde ve dünyada yaşanan gelişmelerle ülkemizin geldiği siyasi ve ekonomik seviye göstermiştir ki, Türkiye’nin bugünü gibi geleceğini de inşa edebilecek yegâne siyasi yapı yine burasıdır” şeklinde konuştu.

“ÜLKEMİZE KAZANDIRDIĞIMIZ HER HİZMETİ, MİLLETİMİZİN TAMAMININ İSTİFADESİNE SUNUYORUZ”

Türkiye’nin hak ve özgürlük alanlarını genişletme konusunda yeni ihtiyaçlarını giderecek, ekonomik sıkıntılarına çözüm bulacak ve uygulayacak, temel hizmet alanlarında standartlarını yükseltecek reformlarını geliştirecek ve hayata geçirecek olanın, Cumhur İttifakı ve AK Parti olduğunu vurgulayan Cumhurbaşkanı Erdoğan, sözlerini şöyle sürdürdü: “Çünkü Cumhur İttifakı ve AK Parti olarak bizden başka, derdi olan; derdi millet, insan, devlet olan; derdi evlatlarına büyük ve güçlü bir Türkiye bırakmak olan başka bir siyasi kadro yoktur. Böyle olduğu için de milletimiz, karşılaştığı her meselesinin hâlli konusunda, başkalarının ne dediğine değil, bizim ne yaptığımıza bakıyor. Ülkeyi yıllarca idareimaslahatçılığın pençesinde ezenlerin aksine biz, hiçbir meseleyi, sıkıntıyı, talebi görmezden gelmedik, gelmiyoruz. Tam tersine milletimiz ne diyorsa, ne istiyorsa onu hayata geçirmek için tüm imkânları kullandık, tüm mekanizmaları harekete geçirdik, var gücümüzle çalıştık. Nitekim salgın dönemi, AK Parti’nin eser ve hizmet siyasetiyle, karşımızdakilerin boş teneke misali gürültü, patırtıdan ibaret siyaseti arasındaki farkın tüm açıklığıyla görülebilmesini sağladı. Geçmişte inşa ettiğimiz hastanelere karşı çıkanların, aslında herhangi bir şey bildiklerinden veya öngördüklerinden değil, sırf laf olsun diye bunu yaptıkları ortaya çıkmıştır. Aynı gerçeği diğer tüm hizmet alanlarına uyarlamak da mümkündür. Karşı çıktıkları hangi hizmet varsa hepsini de önce ve en çok kullananlar kendileri olmuştur.”

Cumhurbaşkanı Erdoğan, hastaneden köprüye, havalimanından otoyola, üniversiteden toplu konuta her alanda bunun örneklerinin görülebileceğini dile getirerek, “Varsın öyle olsun. Helali hoş olsun. Biz, ülkemize kazandırdığımız her hizmeti, milletimizin tamamının istifadesine, emrine sunuyoruz. Buradaki mesele, muhalefet etmek adına karşı çıkılan, engellenmeye çalışılan projeler, hizmetler, yatırımlar konusunda sergilenen samimiyetsiz, tutarsız, temelsiz yaklaşımın milletimize en iyi şekilde anlatılmasıdır” ifadelerini kullandı.

Cumhurbaşkanı Erdoğan, Cumhur İttifakı olarak bu yola kararlı bir şekilde çıktıklarını vurgulayarak, “Cumhur İttifakı olarak hedef 2023 Haziran. İnşallah 2023 Haziran’ı ile birlikte de ülkemiz yeni bir dönemin adımlarını atacaktır. Bunların; tek taahhütleri yapılanı yıkmak, başlananı durdurmak, atılan temelin üzerini kapatmak, var olanı satmak, dağıtmak olan bir zihniyetin, ülkenin ve milletin hangi meselesine çözüm üretebileceğinin muhasebesini milletimizle birlikte yapmalıyız. Aynı şekilde dişe dokunur hiçbir iş yapmayan kimi muhalefet belediyelerinin, bizim bakanlıklarımızın, kurumlarımızın gerçekleştirdikleri çalışmaları sahiplenme gayretlerine karşı da dikkatli olmalıyız. Her türlü hırsızlık elbette kötüdür, altını çiziyorum, ama siyasi hırsızlık, hizmet hırsızlığı daha da kötüdür. Bu tür girişimlere karşı da iyi bir bilgilendirme çalışması yürütmeliyiz” diye konuştu.

“MİLLETİMİZİN HANGİ KONUDA SIKINTISI VARSA, GEREĞİNİ YERİNE GETİRMENİN YOLLARINI ARAYACAĞIZ”

Partisinin, 19 yıldır eser ve hizmet siyasetinde muhalefetle değil kendi kendiyle yarıştığını, hâlen de aynı şekilde devam ettiklerini vurgulayan Cumhurbaşkanı Erdoğan, “Görünen o ki, önümüzdeki seçimlerde ve sonrasındaki yönetimlerimiz döneminde de yine kendimizle yarışacağız. Karşımızda hâlâ yalan, iftira, çarpıtma dışında bir politika yöntemi bilmeyen; esasen öyle bir derdi, öyle bir arayışı da olmayan; tek parti faşizminin özlemiyle yanıp tutuşan bir muhalefet var. Dirayetsizliklerinin seviyesini, çalışıp uğraşarak milletin gönlüne girmek yerine ülkenin ve milletin felaketinden kendilerine iktidar devşirmeyi temenni edecek, hatta bunu açıkça söyleyecek bir yere kadar çıkardılar” değerlendirmelerinde bulundu.

Cumhurbaşkanı Erdoğan, hem partisinin Genel Merkezi’nde hem de Cumhurbaşkanlığı Kabinesi’nde dile getirdiği gibi, kimin dediğine, ne yaptığına, hangi senaryonun figüranlığına soyunduğuna, hangi oyunun aparatı hâline dönüştüğüne bakmayacaklarını belirterek, şöyle devam etti: “Biz kendi işimize bakacağız. Ülkemize, 81 ilimizin her bir şehrine ayrı ayrı neler yapacağımıza; hangi yeni hizmetleri, eserleri, yatırımları kazandıracağımıza bakacağız. Milletimizin hangi konuda ne sıkıntısı, ne talebi varsa onun gereğini yerine getirmenin yollarını arayacağız. Potansiyelimizi ve imkânlarımızı, hedeflerimizle, hayallerimizle, vizyonlarımızla birleştirip ülkemizi dünyada hak ettiği yere çıkarmanın peşinde koşacağız. Çünkü biz, derdi millet, insan, ülke, hizmet eseri ve yatırım, Türkiye’nin güçlenmesi, büyümesi, kalkınması olan bir partiyiz, böyle bir İttifak’ız. İnşallah 2023’te Cumhur İttifakı olarak halkımızın önüne bu anlayışla çıkacak ve yeniden ülkeyi yönetme sorumluluğunu üstleneceğiz.”

Cumhurbaşkanı Erdoğan, hep birlikte daha çok çalışarak, daha sıkı mücadele ederek Türkiye’yi eşiğinde olduğu bölgesel ve küresel siyasi, ekonomik, demokratik liderlik düzeyine mutlaka çıkartacaklarını söyledi. Bunun için gece gündüz çalıştıklarını ifade eden Erdoğan, bugün Amasra-Kurucaşile-Cide devlet yolunun Çakraz-Karaman kesiminin açılışını yapacaklarını dile getirdi. Erdoğan, “Durmak yok, yola devam” dedi.

Çok zor bir güzel güzergâhta inşa edilen bu yolun, içindeki tünelleri, köprüleri, viyadükleri, kavşaklarıyla millete layık bir eser olduğunu belirten Cumhurbaşkanı Erdoğan, ülkeye ve bölge vatandaşlarına hayırlı olmasını diledi.

Cumhurbaşkanı Erdoğan, diğer yandan sanayi üretiminin bir kez daha rekor seviyede artarak Türkiye’nin üretim ve ihracat gücünü teyit ettiğini anlatarak “Dün açıklanan verilere göre mayıs itibari sanayi üretimi, bir önceki yılın aynı ayına göre yüzde 41 ve bir önceki aya göre de yüzde 1,3 seviyesinde yükseliş gösterdi. Buyurun, işte biz ekonomiyi böyle konuşuyoruz, böyle kantara çıkartıyoruz ve ekonominin belkemiği olan sanayi ile yolumuza devam ediyoruz” değerlendirmesinde bulundu.

Cumhurbaşkanı Erdoğan, yeni yatırımlarla büyüyen, istihdamı artan, ihracatı yükselen Türkiye’nin adım adım hedeflerine yaklaştığını dile getirdi.

15 Temmuz darbe girişiminin, yarın beşinci yılı olduğunu anımsatan Cumhurbaşkanı Erdoğan, Meclis’in o gece sergilediği cesur duruşla gazilik unvanını hak ettiğini bir kez daha gösterdiğini vurguladı.

“FETÖ’YÜ SON MENSUBU ETKİSİZ HÂLE GETİRİLENE KADAR TAKİP EDECEĞİZ”

Cumhurbaşkanı Erdoğan, Türkiye’nin PKK, DEAŞ ve diğer terör örgütlerine karşı yürüttüğü mücadeleyi FETÖ ihanet şebekesine karşı da verdiğini belirterek “Kamudan iş dünyasına, sivil toplumdan eğitime kadar devlet ve millet hayatının her yerine sızan bu sinsi yapının ülkeden temizlenmesi kolay değildir. Fakat biz bunları, biliyorsunuz, içeride de dışarıda da kovalıyoruz ve yakaladıkça da Türkiye’ye getiriyoruz. Şu anda Orta Asya’daki en büyük, bütün para, finans olaylarını koordine eden ve onların Orta Asya’da dağıtımını yürüten ismi yakalandı, getirildi, bütün sorgulamaları yapıldı, şimdi yola devam ediyoruz” dedi.

Örgütün, ülkede ve dünyanın pek çok yerinde hain emellerini yerine getirmek için hâlâ çalışan, fırsat kollayan mensupları olduğuna işaret eden Cumhurbaşkanı Erdoğan, “Diğer terör örgütleri ile mücadelemizi nasıl tavizsiz ve kararlı bir şekilde yürütüyorsak FETÖ’yü de aynı şekilde son mensubu etkisiz hâle getirilene kadar takip edeceğiz. Din kisvesi altında bu milleti sömürenlere de prim vermeyeceğiz, bu da böyle bilinsin. Bizim kutsallarımıza saldıranlara prim vermeyeceğiz. Dinimizin kutsiyetini yıllar yılı bunlar sömürdüler, açık söylüyorum ama aldandık, şimdi toparlandı. 2010’dan sonra bu süreci farklı bir havada, atmosferde, yakın takipte götürüyoruz” diye konuştu.

Cumhurbaşkanı Erdoğan, tüm şehitlere ve 15 Temmuz’da darbecilere karşı direnirken son nefesini verenlere Allah’tan rahmet diledi.

Cumhurbaşkanı Erdoğan, sözlerini şöyle sürdürdü: “Türkiye artık ister terör örgütleri kullanılarak yapılsın ister başka ayak oyunlarıyla önüne getirilsin, vatanının bütünlüğü ile milletinin birliğine, devletinin bekasına yönelik her türlü tehdidi dünyanın neresinde olursa olsun kaynağında bulup yok etme gücüne, iradesine, kararlılığına sahip bir ülkedir. Külliyenin karşısında müzemizi de bitirdik, onun da açılışını yapacağız. Anıtımız zaten açılmıştı ve o gün yine Meclisimizin önünde merasimimiz var. Tüm bu merasimlerde özellikle AK Parti Grubu olarak, her birisinde de olmalıyız, beraberce hareket etmeliyiz. Külliyenin önünde de o gün tüm şehit ve yakınlarını, gazilerimizin kendileri ve yakınlarını ayrıca Silahlı Kuvvetlerimiz, hep birlikte, orada hedefimiz tüm o alanı doldurmak suretiyle 15 Temmuz’u, orada hep birlikte analım, şehitlerimizi yâd edelim, gazilerimize de Allah’tan şifalar dileyelim.”

“TERÖR ÖRGÜTLERİNE SADECE SIRADAN SİLAHLI YAPILAR OLARAK BAKMIYORUZ”

Cumhurbaşkanı Erdoğan, Türkiye’nin güvenliğinin, artık sınırlarında değil tehditlerin bulunduğu yerlerde başladığına dikkati çekerek Türkiye’nin siyasi ve ekonomik çıkarlarına yönelik fiili ve potansiyel her türlü tehdidi, tehlikeyi, saldırıları, sınırlarına dayanmadan önleme konusunda gereken adımları attıklarını bildirdi. Cumhurbaşkanı Erdoğan, şunları kaydetti: “Diplomatik misyonlarımızı tüm alt birimleriyle güçlendirmemizin, bölgemizde pek çok yerde danışmanlık ve eğitim seviyesinde askeri görevler üstlenmemizin sebebi işte budur. Şayet bu güçlü altyapıyı kurmazsak, bu topraklarda bize huzur, güven ve refah içinde yaşatmayacaklarını, uzak ve yakın tarihimizdeki sayısız örnekle biliyoruz, görüyoruz. İşte bunun için terör örgütlerine ve onların faaliyetlerine, sadece sıradan silahlı yapılar olarak bakmıyoruz. Yine ülkemizin maruz kaldığı saldırıların önemli bir kısmının da siyasetin, ticaretin, sosyal hayatın kendi doğal mecrasından kaynaklanan hadiseler olmadığının farkındayız. Bu şekilde baktığımızda PKK’ya da FETÖ’ye de benzer gayelerle her an önümüze çıkartabilecek diğer yapılara karşı da teyakkuz hâlimizi sürdüreceğiz. Hiç şüphesiz bu sadece bizim, sadece siyasetin, sadece hükümetin sorumluluğunda olan bir mesele değildir. Ülkemizde yaşayan 84 milyon vatandaşımızın tamamı ülkeyi ve milleti ayakta tutacak, yaşatacak, geliştirecek bu kutlu davanın tarafıdır. Kendisini bu çemberin dışında görenlerin ülkeleri ve toplumları ile bağları kopmuş demektir. Böyle insanları da bir an önce kazanmak, onları da bugün bu davanın mensubu hâline getirmek en başta gelen görevimizdir. Bilhassa yeni nesillerin, gençlerimizin, çocuklarımızın bu anlayışı, okul öncesinden başlayarak, hayatlarının her aşamasında geliştirerek kazanmalarını sağlamak mecburiyetindeyiz. Medeniyetini, tarihini, kültürünü, değerlerini bilmeyen nesiller, tıpkı avuçladığımız su gibi elimizden akıp gitmeye mahkûmdur. 15 Temmuz gibi hadiseler yaşattıkları acılar yanında işte bu dersleri de bize gösteren yönüyle sürekli hatırlamamız gereken tarihi dönüm noktalarıdır. İnşallah hep birlikte bu doğrultuda azimle, kararlılıkla, cesaretle yolumuza devam edeceğiz.”

SPORCULARA KUTLAMA

Cumhurbaşkanı Erdoğan, Avrupa ve Dünya Kupası müsabakalarında başarılara imza atan sporcuları kutladı. İşitme engelli sporcuların dünya şampiyonasında sekiz altın, dokuz gümüş ve 12 bronz madalya ile adeta destan yazdığını anımsatan Cumhurbaşkanı Erdoğan, Avrupa şampiyonasında ise sporcuların yüzmede yedi altın, beş gümüş, üç bronz, atletizmde ise iki altın, iki gümüş ve bir bronz elde ettiğini söyledi. Sporcuların kürek dalında dünya şampiyonasında da bir altın ve bir bronz madalya ile yurda döndüklerini vurgulayan Cumhurbaşkanı Erdoğan, 660. Tarihi Kırkpınar Güreşlerini de Ali Gürbüz’ün başpehlivan olarak tamamladığını anımsattı.

Cumhurbaşkanı Erdoğan, tüm bu sporcuları tebrik ederek başarılarının devamını diledi.

Kurban Bayramı’nın, salı günü idrak edileceğine işaret eden Cumhurbaşkanı Erdoğan, bir gün öncesinden geniş katılımlı bir heyetle KKTC’ye gideceklerini, Kurban Bayramı’nı KKTC’deki vatandaşlarla kutlamanın hem kendilerine hem de oradaki vatandaşlara ayrı bir kıvanç yaşatacağına inandığını vurguladı. Cumhurbaşkanı Erdoğan, “Buradan sergileyeceğimiz duruşun Kıbrıslı kardeşlerimize moral, tüm dünyaya da kararlılık mesajı olarak dalga dalga yayılacağına inanıyorum” diye konuştu.

Kaynak:https://www.tccb.gov.tr/haberler/410/128679/-turkiye-yi-esiginde-oldugu-bolgesel-ve-kuresel-siyasi-ekonomik-demokratik-liderlik-duzeyine-mutlaka-cikartacagiz-

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir