Bakan Akar ve TSK Komuta Kademesi, Pakistan’a İhraç Edilen Milgem Korvetlerinin İnşasını Yerinde İnceledi

Millî Savunma Bakanı Hulusi Akar ve TSK Komuta Kademesi, Pakistan’a İhraç Edilen Milgem Korvetlerinin İnşasını Yerinde İnceledi...

Millî Savunma Bakanı Hulusi Akar ve TSK Komuta Kademesi, Pakistan’a İhraç Edilen Milgem Korvetlerinin İnşasını Yerinde İnceledi

Millî Savunma Bakanı Hulusi Akar beraberinde Genelkurmay Başkanı Orgeneral Yaşar Güler, Kara Kuvvetleri Komutanı Orgeneral Ümit Dündar, Hava Kuvvetleri Komutanı Orgeneral Hasan Küçükakyüz, Deniz Kuvvetleri Komutanı Oramiral Adnan Özbal ve Bakan Yardımcısı Muhsin Dere ile İstanbul Tersane Komutanlığını ziyaret etti.

Faaliyetlere ilişkin bilgi alan ve talimatlar veren Bakan Akar, Türkiye tarafından Pakistan’a ihraç edilen MİLGEM korvetlerinin inşa çalışmalarını yerinde inceledi.

Yerli savunma sanayisinin gerçekleştirdiği en büyük ihracat atılımı olan proje kapsamında ana yükleniciliğini Millî Savunma Bakanlığına bağlı ASFAT’ın yaptığı 4 MİLGEM korvetinden ikisi İstanbul Tersanesi Komutanlığında diğer ikisinin de Karaçi Tersanesinde inşasına devam ediliyor. Çalışmaların koronavirüs salgınına rağmen planlandığı şekilde, takvime uygun sürdüğü kaydedildi.

KALENDER KASRI
İstanbul Tersanesi Komutanlığında hizmet veren gemi havuzunda da incelemelerde bulunan Bakan Akar ve Komutanlar daha sonra restorasyonu tamamlanan Kalender Kasrı’nın hizmete açılış törenine geçti.

Millî Savunma Bakanlığı ile Kültür ve Turizm Bakanlığı arasındaki protokol kapsamında restorasyonu gerçekleştirilen yapının onarımı yapılarak zemin, kolon, duvar ve kirişleri güçlendirildi.

Kalender Kasrı’nın tarihî yapısını koruyarak restorasyonunun gerçekleştirildiğini vurgulayan Bakan Akar, “Bu eserleri orijinal şekline uygun olarak yenilemek ve günümüze kazandırmak çok önemli. Buradaki çalışmalar sayesinde övünçle yerli ve yabancı misafirlerimize gösterebileceğimiz tarihimizden bize gelen bir esinti niteliğindeki bu eser ortaya çıktı. Var olan bir eser yeniden hayat kazandı. Emeği geçen herkese en içten duygularla teşekkür ediyorum.” dedi.

Bakan Akar ve Komutanlar kurdele keserek hizmete aldıkları tarihi 1605 yılına uzanan yapıda incelemelerde bulundu.

Kaynak:https://www.msb.gov.tr/SlaytHaber/2352021-67853

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir