24 Temmuz 2015’ten Bu Yana 18 Bin 296 Terörist Etkisiz Hâle Getirildi

24 Temmuz 2015’ten Bu Yana 18 Bin 296 Terörist Etkisiz Hâle Getirildi Artan bir şiddet ve tempoda...

24 Temmuz 2015’ten Bu Yana 18 Bin 296 Terörist Etkisiz Hâle Getirildi

Artan bir şiddet ve tempoda kararlılıkla devam eden Terörle Mücadelemiz kapsamında son iki ay içerisinde yurt içi ve sınır ötesinde PKK/KCK/PYD-YPG ve FETÖ başta olmak üzere DEAŞ dâhil terör örgütlerine karşı kararlılıkla mücadele edilmiş, 10’u büyük, 30’u orta çaplı olmak üzere 40 operasyon icra edilmiştir. 24 Temmuz 2015’ten bugüne kadar toplam 18.296, bu yılın başından itibaren ise 1.595 terörist etkisiz hâle getirilmiştir.

23 Nisan’da başlayan ve Irak’ın kuzeyinde Metina ve Avaşin-Basyan bölgelerinde eş zamanlı olarak icra edilen Pençe-Şimşek ve Pençe-Yıldırım operasyonları planlandığı şekilde başarı ile devam etmektedir.

Operasyonların başlangıcından bu yana 215 terörist etkisiz hâle getirilmiştir. Ayrıca, 300’e yakın mağara/sığınak, 600’den fazla mayın/EYP tespit edilerek imha edilmiş; çok sayıda silah, mühimmat ve yaşam malzemesi ele geçirilmiştir.

Bugüne kadar ülkemize yönelik terör tehdidine karşı icra ettiğimiz tüm operasyonlarımız, başta Irak olmak üzere tüm komşularımızın toprak bütünlüğüne saygılı, uluslararası hukuka uygun, meşru müdafaa hakkı kapsamında ve sadece bölgedeki terörist unsurlar hedef alınarak yapılmaktadır. Mücadelemiz sadece terörle ve teröristledir.

Asil milletimizin bağrından çıkan Türk Silahlı Kuvvetleri, ülkemiz ve milletimizin güvenliği için terörle mücadeleye, en son terörist etkisiz hâle getirilinceye kadar azim ve kararlılıkla devam edecektir.

HUDUT GÜVENLİĞİ

Kara hudutlarımızın korunması ve güvenliğinin sağlanması, teröristle mücadelede etkinliğin artırılması kapsamında; sınırlarımızda teknolojik vasıtalarla desteklenmiş fiziki güvenlik sistemleri tesis edilmekte, ayrıca hudut birliklerimizin imkân ve kabiliyetleri sürekli olarak geliştirilerek sınır güvenliğinde etkin tedbirlerin alınması sağlanmaktadır.

Sınır fiziki güvenlik sistemi; modüler beton duvar, yollar, kuleler, tel engel sistemleri, aydınlatma sistemleri, kamera ve algılama sistemleri, kiriş/köprü/seddelerden oluşmaktadır. Fiziki engellerin yanında sınır güvenliğinde engelleme ve yakalamaya yönelik üç kademeli bir emniyet sistemi oluşturulmuştur; ilk kademede, hudut birliklerinin gözetleme, kontrol, pusu ve devriye faaliyetleri, İkinci kademede, komando unsurları ile geri bölgede, dere yataklarından geçişi engelleyecek şekilde hareketli pusu ve devriye faaliyetleri, son kademede ise Jandarma unsurları ile gerekli koordine kurularak yasa dışı geçiş yapan şahısların yakalanması ve sınır dışı edilmesi faaliyetleri icra edilmektedir. Son gelişmeler ışığında İran sınırında gerekli birlik kaydırmaları ve takviyeler yapılmıştır.

Hudutlarımızın güvenliği insan yoğunluklu sistemler yerine teknoloji yoğunluklu sistemlerle sağlanmaktadır. Kamera, termal kamera, radar, dürbün, fotokapan ve diğer mevcut keşif ve gözetleme vasıtalarının yanında İnsansız Hava Araçları ve İnsanlı Keşif Uçaklarından da etkin bir şekilde istifade edilmektedir.

İran sınır hattında 2019 yılında Yasa Dışı Hudut Geçiş Teşebbüsünde bulunan 74.447 şahıs engellenmiş 5.016 şahıs yakalanmış, 2020 yılında 127.434 şahıs engellenmiş 185 şahıs yakalanmış, 2021 yılında ise 56.994 şahıs engellenmiş 542 şahıs yakalanmıştır.

Alınan ilave ve etkin tedbirler sayesinde son iki ayda, hudutlarımızdan yasa dışı yollarla geçmeye çalışan 16.786 şahıs yakalanmış, 31.545 şahıs ise hududu geçemeden engellenmiştir. Bu şahıslar arasında 40’ı FETÖ olmak üzere toplam 74 terörist yakalanmıştır. Yine bu dönemde icra edilen operasyonlarda; 29.516 paket sigara, 369 kilogram uyuşturucu, 467 adet cep telefonu ve 6 adet muhtelif silah ele geçirilmiştir.

Sınırlarımızın güvenliği Kara, Deniz ve Hava Kuvvetleri unsurlarımızla zorlu hava ve arazi şartlarına rağmen 7 gün 24 saat kesintisiz olarak sağlanmakta, son gelişmeler kapsamında sınır güvenliğine yönelik geliştirme ve takviye çalışmaları devam etmekte, “Hudut namustur!” anlayışıyla Mehmetçik sınır ihlallerini engellemek için tüm gayretiyle faaliyetlerini yürütmektedir.

AFGANİSTAN’DA MUHARİP GÖREV OLMAYACAK

Bilindiği üzere Türkiye olarak uzun süredir Afgan kardeşlerimizin huzuru ve refahı için Afgan halkı istediği sürece yanlarında olacağımızı belirtmekteyiz. Gelinen noktada diğer NATO üyesi ülkelerin silahlı kuvvetlerinin Afganistan’dan çekilme kararı almaları üzerine Türk Silahlı Kuvvetleri unsurlarının hâlihazırda altı yıldır sürdürdüğü ve Afganistan için son derece kritik olduğu bilinen Kabil Hamid Karzai Uluslararası Havaalanı’nın emniyetle işletilmesi görevine devam etme durumu söz konusudur. NATO görevi ve ikili anlaşmalar kapsamında 20 yıldır sürdürülen danışmanlık ve eğitim faaliyetleri sonlandırılırken sadece havaalanının işletilmesine yönelik görevin sürdürülmesine ilişkin diğer ülke ve Afganistan yetkilileri ile görüşmeler devam etmektedir. Gerekli koşullar sağlandığı takdirde, Afgan halkı ve Afganistan’ın ilişkileri açısından büyük katkı sağlayan ve hâlihazırda da icra ettiğimiz bu görevi yerine getirmeye devam edeceğiz. Göreve devam edilmesi durumunda Türk Silahlı Kuvvetleri unsurlarının Afganistan’da en başından beri olduğu gibi muharip bir görevi olmayacak, meşru müdafaa dışında herhangi bir operasyonel görevde bulunulmayacaktır.

 

SURİYE’DE SON 2 AYDA 229 TERÖRİST ETKİSİZ HÂLE GETİRİLDİ

Suriye Harekât Alanlarında terörden arındırılan bölgelerdeki mayın/EYP temizliği ile hayatın normalleşmesi maksadıyla insani yardım, altyapı ve günlük hayatı destekleme faaliyetlerimiz, ilgili kamu kurum ve kuruluşları ile koordineli olarak devam etmektedir.

Bütün insani çabalara rağmen Rejim kontrolündeki Tişrin Barajı’ndan Barış Pınarı bölgesine verilen elektrik 18 Nisan 2021 tarihinden itibaren kesilmiştir.

Bu durum, Barış Pınarı bölgesinde yaşayan halkın temel ihtiyaçlarının karşılanmasını engellemekte, sosyal yaşantısını kısıtlamakta ve halkın büyük çoğunluğunun geçim kaynağı olan tarımsal faaliyetlerin yerine getirmesini olumsuz yönde etkilemektedir.

Buna ilaveten, Barış Pınarı bölgesinde bulunan ancak, Rejim bölgesindeki Tel Tamir ve Haseke’ye su sağlayan Allouk Su Tesisine de 26 Haziran 2021 tarihinden itibaren elektrik verilmemektedir. Söz konusu elektriğin kesilmesi sonucunda, Allouk Su Tesisisindeki motorların çalışmaması sebebiyle Tel Tamir ve Haseke bölgesine su gönderilememektedir.

Rejimin, Barış Pınarı bölgesi dışında yaşayan halkı cezalandırarak ülkemizi zor durumda bırakma gayretlerine rağmen Barış Pınarı bölgesi için yaptığımız sayısız katkıya yenisini eklemek adına Tel Abyad ve Resulayn’a Türkiye’den elektrik verilmesi maksadıyla yapılan çalışmalarda sona yaklaşılmıştır.

Yine, Barış Pınarı bölgesindeki Sharakrak Silolarında bulunan ve harekât sürerken Rejim Güçleri ile Terör Örgütlerince bir kısmının talan edildiği tespit edilen tahılın, öncelikle emniyeti sağlanmış, sonrasında Rusya Federasyonu ile yapılan müzakereler ve ülkemizin çabaları ile yerel halka dağıtımı 04 Temmuz 2021 tarihi itibarıyla gerçekleştirilmiştir.

Ayrıca, güvenlik ve huzur ortamını bozmaya yönelik taciz ve saldırı girişimleri birliklerimiz tarafından engellenmektedir.

Bu kapsamda, son iki ayda Suriye Harekât Alanlarında kahraman komandolarımız tarafından, DEAŞ terör örgütü mensupları dâhil olmak üzere 229 terörist etkisiz hâle getirilmiştir.

Rejim ve destekçileri tarafından Suriye’de, Türk Silahlı Kuvvetlerinin huzur ve güvenlik ortamı sağladığı bölgelerde gerçekleşen saldırılar devam etmektedir. İdlib bölgesinde Rejim tarafından yapılan topçu atışlarında birçok sivil hayatını kaybetmiştir.

Ayrıca, Tel Rıfat ve Münbiç bölgelerinde varlığını sürdüren terör örgütünün sivilleri hedef alan hain saldırıları devam etmektedir. Son olarak 12 Haziran 2021 tarihinde Tel Rıfat bölgesinden Afrin şehir merkezindeki bir hastaneye yapılan füze saldırısında 14 sivil hayatını kaybederken 32 sivil yaralanmıştır.

Söz konusu saldırıların sonlandırılması için Rusya Federasyonu tarafına bildirimde bulunulmakta ve belirlenen hedefler derhâl ateş altına alınarak tahrip edilmektedir. Birliklerimizin güvenliği için gerekli her türlü tedbir alınmaktadır.

Doğrudan sivil halka yönelik yapılan bu alçakça saldırıları şiddetle kınıyor, dünyanın bu insanlık suçuna sessiz kalmaması gerektiğini bir kez daha vurgulamak istiyoruz. Bölgede masum ve mazlumları gözeterek Suriye halkının yanında olmaya devam edeceğiz.

DAĞLIK KARABAĞ’DA 344 BİN 409 METREKARE ALAN MAYINDAN TEMİZLENDİ

Azerbaycan ordusuna destek sağlamak maksadıyla, Ermenistan işgalinden kurtarılan bölgelerde mayın/EYP arama ve imha faaliyetleri kapsamında, bugüne kadar 344.409 metrekare alan mayından temizlenmiştir. Kardeş ülke Azerbaycan’la yapılan ikili askerî ve iş birliği anlaşmaları kapsamında Azerbaycan Silahlı Kuvvetlerinin modernizasyon ve eğitim faaliyetlerine destek vermeye devam ederken Türk Silahlı Kuvvetleri ve Azerbaycan Silahlı Kuvvetleri; birlikte icra ettikleri tatbikatlarda, nitelikli personeli ve donanımı ile verilecek her türlü görevi yapabilecek güçte olduğunu göstermektedir.

Ayrıca, 14 ve 23 Temmuz 2021 tarihleri arasında Ermenistan’ın tacizleri sonucunda 1 Azerbaycan personeli şehit olmuş ve 2 Azerbaycan personeli yaralanmıştır. Söz konusu tacizlere Azerbaycan Silahlı Kuvvetleri tarafından gerekli karşılık verilmiştir. Şehidimize Allah’tan rahmet, kederli ailesine, Azerbaycan Silahlı Kuvvetlerine başsağlığı ve sabır, yaralı personele acil şifalar diliyoruz.

Son dönemde Ermeni tarafının taciz ve saldırılarında artış meydana gelmiştir. Bu gelişmeler göstermektedir ki; Azerbaycan’ın zaferi ile sonuçlanan Tek Vatan Harekâtı sonrası, Cumhurbaşkanı Sayın Aliyev’in barışı önceleyen gayretlerine Ermenistan tarafı olumlu yanıt vermemektedir.

Ermenistan’ın bölgedeki saldırgan tutumu karşısında Azerbaycan Türkü kardeşlerimizin haklı davalarında yanlarında olduğumuzu bir kez daha vurguluyor, eğitim, yardım ve danışmanlık faaliyetleri ile “İki devlet, tek millet” anlayışıyla bugüne kadar olduğu gibi bundan sonra da Azerbaycanlı kardeşlerimizin yanlarında olmaya devam edeceğimizi belirtmek istiyoruz.

 

LİBYA’DA ASKERÎ YARDIM, İŞ BİRLİĞİ VE DANIŞMANLIK DESTEĞİMİZ SÜRÜYOR

500 yıllık tarihî kardeşlik bağlarımız olan Libya’da, birliklerimiz tarafından Libyalı kardeşlerimize askerî eğitim, mayın/EYP temizliği ve sağlık konularında askerî yardım, iş birliği ve danışmanlık desteği verilmektedir.

Libya halkının huzur ve güvenliğine katkı sağlanması amacıyla bugüne kadar 3.541 Mayın/EYP ve patlamamış mühimmat tespit edilerek etkisiz hâle getirilmiştir.

 

EGE, DOĞU AKDENİZ ve KARADENİZ

Türk Silahlı Kuvvetleri Ege’de, Doğu Akdeniz’de ülkemizin ve Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti’nin hak, alaka ve menfaatlerini korumaya, Kıbrıs Adası’nda uluslararası garanti ve ittifak antlaşmaları doğrultusunda barış ve güvenliğin teminatı olmaya devam etmektedir.

Türkiye Petrolleri Anonim Ortaklığının Sismik Veri Toplama Projesi ve sondaj Faaliyetleri kapsamında Akdeniz’de ORUÇ REİS Sismik Araştırma Gemisi, Karadeniz’de BARBAROS HAYRETTİN PAŞA Sismik Araştırma Gemisi, FATİH ve KANUNİ Sondaj Gemileri ile DENAR-2 gemisi faaliyetlerini, deniz ve hava kuvvetleri unsurlarımızın refakat ve kontrolünde sürdürmektedir.

Yunanistan, tüm olumlu ve yapıcı çabalarımıza rağmen provokasyona, hukuk dışı ve saldırgan söylemlerine devam etmektedir.

Yunanistan’ın, 1988 Tarihli Türk-Yunan Atina Mutabakat Muhtırası’nda belirtilen “Moratoryum Periyodu (15 Haziran-15 Eylül)” dikkate alınmadan 2021 yılının tamamını kapsayan ve Ege Denizi’nde deniz geçiş faaliyetlerini olumsuz yönde etkileyecek şekilde üç adet daimi saha ile 1976 Bern Mutabakatına aykırı olarak Ege Denizi’nde araştırma faaliyetlerinde bulunmak üzere NAVTEX/NOTMAR/NOTAM ilan etmesi ise bu tavır ve yaklaşımının bir örneğidir.

Bunun da ötesinde; Yunanistan, Türkiye’nin Moratoryuma saygılı tutumu ve diplomatik girişimlerine rağmen Moratoryuma uymayarak hukuk tanımaz tavrına devam etmektedir.

Konuya ilişkin gösterdiğimiz tüm yapıcı ve olumlu gayret ve girişimlerimizden maalesef sonuç alınamamış, Yunanistan’ın Moratoryumu ihlal eden uygulamalarına mütekabiliyet çerçevesinde aynıyla karşılık verme zorunluluğu doğmuştur. Bu kapsamda, 22 Haziran 2021 tarihinde yayımlanan seyir duyuruları (NOTMAR) ile Ege Denizi uluslararası sularında eğitim sahalarımız ilan edilmiştir.

Aynı zamanda Yunanistan’ın Doğu Akdeniz’de oluşturmaya çalıştığı Türkiye karşıtı cepheyi üçüncü ülkeler ve organizasyonlar ile iş birliği/anlaşmalar yaparak genişletme ve Yunan yetkililerinin Türkiye aleyhinde açıklamalarda bulunarak uluslararası kamuoyunda hukuk tanımayan ve bölgesel gerginliği tırmandıran taraf kendileri olmasına rağmen, Türkiye’ymiş gibi gösterme; iki ülke arasındaki problemleri AB, ABD ve NATO problemi yapma çabaları devam etmektedir.

Doğu Ege Adaları ve Akdeniz’de bulunan Meis Adası’nın gayri askerî/silahsızlandırılmış statüsü, 1913 Altı Büyük Devlet Kararı, 1923 Lozan Barış Antlaşması ve 1947 Paris Barış Antlaşması ile düzenlenmiştir. Bahse konu adalar, silahlandırılmamak ve askerî amaçlarla kullanılmamak şartıyla Yunanistan’a devredilmiştir. Yunanistan’ın, Türkiye’nin barışçıl yaklaşımına rağmen Türkiye’yi tehdit olarak görme algısı yaratarak gayriaskerî statüdeki silahlandırılmaması gereken adaları silahlandırması, egemenliği anlaşmalarla Yunanistan’a devredilmemiş ada, adacık ve kayalıklara sahip çıkmak gibi saldırgan bir tutum içine girmesi hukuk tanımazlığın başka bir boyutunu gözler önüne sererken, bir taraftan da silahlanma yarışına girmesi barışçıl, siyasal çözümden yana olmadığını, saldırganlıktan medet umduğunu açıkça ortaya koymaktadır. Son dönemde girmiş olduğu silahlanma politikası yakinen izlenmektedir, bu gayretlerinin bölgenin güç dengelerine herhangi bir etkisi olmadığı gibi gerginliği tırmandırma amacı güttüğü de aşikârdır.

Türkiye, başından beri sorunların uluslararası hukuk ve iyi komşuluk ilişkilerine dayalı diyalog ve görüşmeler yoluyla, barışçıl yöntemlerle çözülmesinden yanadır ve bu tutumunu kararlılıkla da sürdürmektedir. Ege ve Akdeniz’in barış denizi olması ve tarafların refahına katkı sağlamaları için bir taraftan istişari görüşmeleri yaparken diğer taraftan NATO’da ayrıştırma usulleri görüşmeleri yapmamızın yanı sıra daha önce ikisi Atina’da biri Ankara’da olmak üzere güven artırıcı önlemler çerçevesinde yapılan üç toplantının ardından dördüncü toplantının da Ankara’da yapılması davetimizi yineliyoruz.

Kıbrıs Türkiye’nin millî davasıdır. Şehitlerin kanıyla kazanılan Kıbrıs Türkünün bağımsızlığından ve özgürlüğünden asla taviz verilemez. Geçmişte KKTC, Kıbrıs müzakerelerinde sorunun çözümüne ilişkin yapıcı ve samimi gayret göstermesine karşın, uluslararası toplum tarafından haksız bir şekilde izolasyon, baskı ve ambargolarla karşılaşmıştır. Türkiye, Kıbrıslı kardeşlerimizin haklarını ve menfaatlerini geçmişte olduğu gibi korumakta ve kollamakta kararlıdır. Kıbrıs’ta eşit, egemen ve bağımsız iki devletin bulunduğu kabul edilmeden müzakerelerin ilerleyemeyeceği açıkça görülmelidir.

HAREKÂT-TATBİKAT-EĞİTİM

Türk Silahlı Kuvvetleri, tüm dünyayı etkisi altına alan salgına rağmen kesintisiz olarak devam ettiği harekât, tatbikat ve eğitim faaliyetlerinin yanı sıra diğer millî, uluslararası ve NATO görevleri ile de gücüne güç katmaya, bölgesel ve küresel barışın desteklenmesine katkı sağlamaya devam etmektedir.

Müttefiklerimizle ortak çalışabilirlik amacıyla; Hava Kuvvetleri Komutanlığı unsurlarımız, NATO Geliştirilmiş Hava Polisliği görevi kapsamında, 06-08 Temmuz 2021 tarihi itibarıyla Polonya’daki Malbork Hava Üssüne intikallerini gerçekleştirmiş ve göreve başlamıştır.

NATO Geliştirilmiş Hava Polisliği, Orta ve Doğu Avrupa’daki NATO Müttefiklerinin topraklarında, hava sahasında veya çevresinde savunmayı güçlendirmeyi, vatandaşlarına güvence sağlamayı ve potansiyel saldırganlığı caydırmayı hedeflemektedir.

Ayrıca, aralarında ülkemizin de bulunduğu 10 Müttefik ülke Belçika, Çekya, Yunanistan, Macaristan, İtalya, Karadağ, K.Makedonya, Romanya, İspanya ile NATO Uçuş Eğitim Merkezi kurulması konusundaki Mutabakat Muhtırası imzalanmıştır.

Agile Spirit Tatbikatı 23 Temmuz-04 Ağustos 2021 tarihleri arasında Senaki/Gürcistan’da icra edilmektedir. Ülke unsurlarını çok uluslu harekâta yönelik hazırlamak ve çok uluslu birliğin NATO esaslarına uygun olarak eğitim, iş birliği ve birlikte çalışabilirliğini geliştirmek maksadıyla icra edilen tatbikata Türkiye katılım sağlamaktadır.

Kafkas Kartalı Birleşik Özel Kuvvetler Tatbikatı 02-08 Ağustos 2021 tarihleri arasında Ankara’da icra edilecektir. Tatbikata Türkiye, Gürcistan, Nahçıvan, Azerbaycan fiilî ve Ukrayna gözlemci olarak katılım sağlamaktadır. Tatbikatın amacı dost ve kardeş ülkelerin Özel Kuvvetleri arasında iş birliği ve koordinasyonu geliştirmek, karşılıklı bilgi ve tecrübe paylaşımında bulunmak, birlikte harekât icra edebilme kabiliyetlerini geliştirmektir.

Dynamic Front 2021 Tatbikatı İkinci Safhası, ABD Avrupa Kara Komutanlığı koordinatörlüğünde, Türkiye (200 personel ve 80 araç), ABD (260 personel ve 100 araç) ve İspanya Silahlı Kuvvetleri (81 personel ve 20 araç) unsurlarının katılımı ile 05-20 Eylül 2021 tarihleri arasında Türkiye’nin ev sahipliğinde, Gen. Nahit Şenoğul Atış ve Tatbikat Alanı/Polatlı’da icra edilecektir. Tatbikatın amacı, tatbikata katılan ülke topçu unsurlarının çok uluslu harekâta yönelik hazırlamak ve çok uluslu birliğin eğitim, iş birliği ve birlikte çalışabilirliğini geliştirmektir.

Aynı anda birden fazla harekât alanında mücadele veren Türk Silahlı Kuvvetleri, dünyanın 16 farklı bölgesinde 6.000’e yakın personelle barış ve istikrarın sağlanmasında görev almaktadır. Gelecek dönemde de harekât, tatbikat ve eğitim faaliyetlerimiz ile bölgesel ve küresel barışın desteklenmesine ve Türk Silahlı Kuvvetlerinin harbe hazırlığının en üst seviyede tutulmasına devam edilecektir.

 

23 BİN 427 FETÖ’CÜ İHRAÇ EDİLDİ

FETÖ ile ilgili olarak; Bakanlığımız tüm birimleri ile hassasiyet ve belirlenen kriterler çerçevesinde; yeni bilgi, belge ve veriler ışığında kararlılıkla mücadelesini sürdürmeye devam etmektedir. 15 Temmuz 2016’dan itibaren 23.427 personel ihraç edilmiş, 1.869 personel hakkında ise idari süreç devam etmektedir.

1 Ocak – 28 Temmuz 2021 tarihleri arasında;

– 2.713 personel kamu görevinden çıkarılmış,

– 501 emekli personelin rütbesi geri alınmış,

– 112 personel göreve iade edilmiş,

– 13 emekli personelin rütbesi/unvanı iade edilmiştir.

KOVİD-19 İLE MÜCADELE

Kovid-19 ile mücadele kapsamında, Bakanlığımıza bağlı tüm birlik, karargâh ve kurumlarımızda ilk günden itibaren vakaların tespit şekli, statü dağılımı, garnizonlardaki sivil vaka sayısı gibi birçok etken dikkate alınarak anlık, noktasal ve dinamik tedbirler uygulanmaktadır.

Kovid-19 salgınına karşı geliştirilen aşıların personele uygulanması çalışmaları kapsamında; sağlık personeli ve kritik personelin aşılanması tamamlanmış, aşılama faaliyeti devam etmektedir.

Sonuç olarak; birden fazla harekât alanında mücadele eden, dünyanın birçok bölgesinde barış ve istikrarın sağlanmasında görev alan Millî Savunma Bakanlığının tüm birlik ve kurumları; ülkemizin savunma ve güvenliği için, kendisine tevdi edilen her türlü görevi, bugüne kadar olduğu gibi bundan sonra da başarma azim ve kararlılığındadır.

Kaynak:https://www.msb.gov.tr/SlaytHaber/2972021-51663

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir