TARIMKON GENEL BAŞKANI HAKAN YÜKSEL `DEN İSTANBUL’UN FETHİ MESAJI

  Uluslararası Tarım ve Gıda Konfederasyonu (TARIMKON ) Genel Başkanı Hakan YÜKSEL, İstanbul’un fethinin 568. yıl dönümü...

 

Uluslararası Tarım ve Gıda Konfederasyonu (TARIMKON ) Genel Başkanı Hakan YÜKSEL, İstanbul’un fethinin 568. yıl dönümü nedeni ile bir mesaj yayımladı.

Başkan Yüksel, Mesajında, İstanbul’un tarih boyunca birçok milletin sahip olmak istediği önemli bir şehir olduğunu vurgulayan Başkan Yüksel , “Peygamber Efendimiz (SAV)’in “İstanbul bir gün fetih olunacaktır. Onu fetheden asker ne güzel askerdir. Onu fetheden kumandan ne güzel kumandandır” Hadis-i Şerifi ile İslam dünyası için farklı bir önem kazanan bu kutlu şehrin fethi, İslam’ın bir neferi olan aziz Türk Milletine nasip olmuştur.

Üstün dehasıyla, genç yaşta İstanbul’u fetheden büyük komutan ve devlet adamı Fatih Sultan Mehmet Han’ın bu zaferi Türkün gücünü ve zekasını bir kez daha tüm dünyaya kanıtlamış, fetihten sonra gösterdiği adalet ve hoşgörüyle de tarihteki eşsiz yerini almıştır.

İstanbul’un fethi sadece bir yerin fethedilmesi veya kazanılmış bir savaş olmayıp dünya tarihine ve medeniyetine yön vermiş bir hadisedir. Fetih ile sadece şehir değil, gönüller de fethedilmiştir.

Bu düşüncelerle İstanbul’un fethinin 568’inci yıl dönümünü kutluyor, bu eşsiz güzellikteki dünya şehrini bizlere miras bırakan başta Fatih Sultan Mehmet Han olmak palacebet giriş üzere kahraman ecdadımızı ve tüm şehitlerimizi rahmet ve minnetle anıyorum” ifadelerini kullandı.

ABDULLAH YİĞİT-ANKARA